Cilj poziva:
Cilj ovog poziva je poduprijeti bržu i bolju prilagodbu gospodarstva trenutnim i budućim ekološkim zahtjevima te kroz ulaganja u zelenu tranziciju i stvaranje zelenih vještina, utjecati na smanjenje negativnih učinaka na klimu i okoliš, povećanu održivost proizvodnje, očuvanje postojećih i stvaranje novih radnih mjesta te jačanje lokalne i regionalne konkurentnosti.
Očekivani učinak ove mjere jest smanjenje štetnih emisija za najmanje 20%, korištenje obnovljivih izvora energije; korištenje reciklata i oporabljivih materijala u ukupnom volumenu materijala u proizvodnji iznosit će najmanje 20%.
Poziv će se usredotočiti na nova ulaganja u ekološki prihvatljive proizvodne procese i učinkovitost resursa u malim i srednjim poduzećima te privatnim srednje kapitaliziranim poduzećima, posebno iz energetski intenzivnih industrija, radi ostvarivanja ciljeva EU taksonomije:
- ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama,
- održive uporabe prirodnih resursa,
- prijelaza na kružno gospodarstvo,
- sprečavanja i kontrole onečišćenja.
Pokazatelji:
- Broj poduzeća koja su dobila bespovratna sredstva
- Ukupno godišnje smanjenje potrošnje primarne energije
- Ugrađeni dodatni kapaciteti za energiju iz obnovljivih izvora
- Broj poduzeća koja primaju potporu u bilo kojem obliku
- Količina obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije
- Količina smanjenja emisije stakleničkih plinova kroz smanjenje emisije CO2
- Udio sekundarne sirovine (reciklirane ili oporabljene sirovine) kojom se zamjenjuje primarna sirovina korištena u proizvodnom procesu
- Smanjenje (ušteda) resursa utrošenih u proizvodnji po jedinici proizvoda
- Privatna ulaganja koja odgovaraju javnoj potpori poduzećima (bespovratna sredstva)
- Porast zapošljavanja u poduzećima koja primaju potporu
Prihvatljivi prijavitelji:
Prijavitelji moraju biti malo ili srednje poduzeće pod uvjetom da u konkurentnom postupku dodjele bespovratnih sredstava dokažu da planirana ulaganja doprinose ostvarivanju barem jednom od sljedećih ciljeva:
- promicanju kružnog gospodarstva uvođenjem resursne učinkovitosti u proizvodni ciklus i životni vijek proizvoda, uključujući održivu opskrbu primarnim i sekundarnim sirovinama;
- dekarbonizaciji i smanjenju štetnih emisija energetski intenzivnih industrija, uključujući demonstraciju i uvođenje inovativnih tehnologija s niskom razinom emisija.
Dodatni uvjeti prihvatljivosti prijavitelja:
- iz energetski intenzivnih industrija (uključujući ulaganja u okviru ETS postrojenja kojima se investicijom postižu predviđene emisije stakleničkih plinova znatno ispod relevantnih referentnih vrijednosti), koji uključuju razrede djelatnosti unutar sektora C Prerađivačka industrija (prema NKD 2007) navedene u tablici niže.
- s udjelom troškova energije u prihodu prijavitelja ei=≥2,00%10 u godini koja prethodi godini podnošenja projektnog prijedloga, koji uključuju slijedeće razrede djelatnosti unutar sektora C, Prerađivačka industrija (prema NKD 2007):
- Registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti najmanje u 2023. godini
- U trenutku podnošenja projektnog prijedloga je registriran za obavljanje prihvatljive djelatnosti
- Nije dobio državnu potporu ili potporu male vrijednosti za isti opravdani trošak projekta
- Ne potražuje potporu u sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje, sektoru ribarstva i akvakulture
- Ima najmanje 10 zaposlenih na temelju sati rada u 2023. godini
- Pozitivan EBITDA za 2023. godinu
- Poslovni prihodi u godini koja prethodi pozivu (2023.) moraju biti minimalno 50% ukupne vrijednosti projekta
- Minimalno 15% udjela kapitala i rezervi u pasivi (podaci za 2023.)
Financiranje:
Ukupno raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva od 145.000.000,00 eura osiguran je u Državnom proračunu RH iz Mehanizma za oporavak i otpornost u sklopu NPOO.
Raspoloživa alokacija je indikativno podijeljena na mala i srednja poduzeća i srednje kapitalizirana poduzeća, od čega je 40% sredstava namijenjeno malim i srednjim poduzećima, a 60% srednje kapitaliziranim poduzećima.
Iznosi potpora:
Grupa 1. Mala i srednja poduzeća:
najniži iznos potpore: 70.000,00 EUR
najviši iznos potpore: 995.000,00 EUR
Grupa 2. Srednje kapitalizirana poduzeća:
najniži iznos potpore: 265.400,00 EUR
najviši iznos potpore: 4.645.200,00 EUR
Najviša ukupna vrijednost projekta ne može biti viša od 10 mil eura, bez PDV-a. Ukupna vrijednost projekta predstavlja zbroj prihvatljivih i neprihvatljivih troškova projekta bez PDV-a.
Intenziteti potpora:
Rok prijave: od 15.7.2024. (od 11 h) do 31.1.2025. (do 11 h)
Kako vam u tome može pomoći Goodwill Consulting?
Prijava na Poziv može biti kompleksan i zahtjevan proces. Goodwill Consulting nudi stručnu pomoć u svim fazama prijave, od izrade projektne dokumentacije do praćenja procedure odobravanja.
Uz naše usluge možete biti sigurni da je vaša prijava u skladu sa svim uvjetima i da imate najveće šanse za dobivanje sredstava.
Kontaktirajte nas s povjerenjem kako bismo vam pomogli da na vrijeme pripremite svu natječajnu dokumentaciju!